Planowane zmiany ZUS. Zasady rozliczenia składek i przesyłania dokumentów.

Planowane zmiany odciążą przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprezentował plany dotyczące automatyzacji rozliczeń zasiłków oraz składek na ubezpieczenie społeczne – zarówno jeśli chodzi o same koszty obliczania składek jak i przesyłania dokumentów.

Dzięki temu dadzą firmom więcej czasu na koncentrowanie się na samej działalności gospodarczej, a nie na biurokratycznych obowiązkach.

Jakie plany?

Na podstawie informacji z CEiDG lub z KRS – ZUS automatycznie założy konto płatnika składek, a w razie zawieszenie działalności czy zamknięcia dokona automatycznej aktualizacji i zamknie konto. Przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać osobnego zgłoszenia.

ZUS zakładając konto ubezpieczonego ustali zakres składek obowiązkowych i zakres składek dobrowolnych oraz ewentualne preferencje jak – ulga na start czy mały ZUS PLUS. ZUS udostępni wtedy informację o możliwości skorzystania z takiej preferencji, a przedsiębiorca sam zdecyduje i wybierze, czy chce płacić składki na zasadach ogólnych, czy decyduje się na wybór niższych składek preferencyjnych.

Przedsiębiorca za pomocą pliku wygenerowanego przez program kadrowo-płacowy jednym kliknięciem przekaże do ZUS dane o osiągniętym dochodzie i przerwach w zatrudnieniu pracownika, a następnie na nowej platformie PUE zaakceptuje wyznaczone stawki. Z tego poziomu będzie mógł także wygenerować gotowy wzór przelewu i opłacić składki.

Dodatkowo każdy płatnik składek będzie za pomocą systemu informowany o zaległościach, czy kończącym się okresie płatności preferencyjnych stawek lub przekroczeniu 30–krotności wynagrodzenia. Będzie miał również wgląd do informacji, za jakie osoby ubezpieczone została naliczona składka i w jakiej wysokości.

Zasiłki

ZUS planuje także zmiany w zasadach wypłaty zasiłków.

Przy ustalaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego do okresu zasiłkowego wliczane będą okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeśli przerwa nie przekracza 90 dni (niezależnie od przyczyny choroby). Wydłużone zostaną okresy wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego, a także zostanie wprowadzony okres wyczekiwania na prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Okres wypłaty zasiłku chorobowego zostanie skrócony do 30 dni po ustaniu ubezpieczenia.

Uproszczone zostaną stawki procentowe za zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Stawka zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu będzie wynosić 80 proc. zamiast 70 proc., a zasiłek macierzyński – 100 proc. i 80 proc., bez wyrównywania. Uproszczone zostaną także zasady ustalania prawa do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłki będą wypłacane bez konieczności składania wniosku: wypłata zasiłku chorobowego i opiekuńczego odbywać się będzie na podstawie e-ZLA, a wypłata zasiłku macierzyńskiego pracownikom na podstawie informacji od pracodawcy o udzielonym urlopie.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Pełny start, czyli objęcie tymi zmianami wszystkich płatników składek bez wyjątku, zapowiadany jest na 1 stycznia 2024 roku. Jednak już w 2022 roku mają zacząć obowiązywać zmiany w zasiłkach, w zasadach ustalania prawa do świadczeń, ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości.

Na podstawie artykułów:

Zmiany w zasadach rozliczania składek. ZUS zaprezentował swoje plany’

Link do artykułu:

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/rozliczanie-zasilkow-i-skladek-zus-chce-wprowadzic-nowe-zasady-dla-przedsiebiorcow-5092508

 

ZUS z automatu założy konto płatnika składek i ustali ich wysokość

Link do artykułu:

https://www.pit.pl/aktualnosci/automatyzacja-rozliczen-przedsiebiorcow-z-zus-1005534